03.07.2012 tarihli Torba Yasa’da Askeri Öğrenci Tazminatlarında İndirim

6353 Sayılı Yasa – 3. Yargı Paketi

MADDE 88 – 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 28 inci maddesinin (A) fıkrasının üçüncü paragrafında yer alan “12” ibaresi “24” şeklinde değiştirilmiştir.

GEÇİCİ MADDE 1 – Her kademedeki askeri okullarda veya Türk Silahlı Kuvvetleri hesabına fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenler ile Emniyet Teşkilatında görevlendirilmek üzere her kademedeki eğitim kurumlarında okutulanlardan öğrencilikle ilişiği kesilenler ile belirtilen eğitim kurumları veya bu eğitim kurumları dışındaki eğitim kurumlarında Devlet hesabına öğrenimini tamamlayıp mecburi hizmet yükümlülüğünü yerine getirmeyenlerden ilgili mevzuatı gereğince bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce borçlu hale gelip borcunun tamamını ödemeden veya mecburi hizmetini tamamlamadan vefat edenlerin borç yükümlülükleri ortadan kalkar. Borçlunun kendisi, mirasçıları veya kefilleri hakkında bu madde kapsamındaki yükümlülüklerle ilgili olarak başlamış olan borç takibi işlemlerine son verilir.

Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı her derecedeki eğitim kurumuna 1997 ve sonraki yıllarda giren ve askeri öğrencilikten kendi isteğiyle ayrılan veya sağlık sebepleri dışında askeri öğrencilikten çıkarılanlardan; yüklenme ve kefalet senetlerinde yazılı olsa dahi ilaç ve tedavi giderleri, kitap, kırtasiye giderleri, öğrenci harçlıkları ile yiyecek giderinin yarısı ve bunlara tekabül eden faizleri geri alınmaz. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte ödemeleri devam edenler ile bu konuda açılmış davaları sonuçlanmamış veya kesin hükme bağlanmış olanlar da bu madde hükümlerinden yararlandırılır. Ödemesi devam edenlerden bu madde çerçevesinde yapılacak hesaplamaya göre fazla ödeme yapmış olanlar ile bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce ödemesini tamamlamış olanlara geri ödeme yapılmaz. Bu maddenin uygulamasına ilişkin usul ve esaslar Maliye Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığınca müştereken belirlenir.

 

Kabul edilen maddenin  gerekçesi:

Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı her derecedeki eğitim kurumuna 1997 ve sonraki yıllarda girmiş olup, askeri öğrencilikten kendi isteğiyle ayrılan veya sağlık sebepleri dışında askeri öğrencilikten çıkarılanlara ilişkin yapılan borçlandırmalarda ilaç ve tedavi giderleri, kitap, kırtasiye giderleri, yiyecek giderinin yarısı ile öğrenci harçlıkları ve bunlara tekabül eden faizleri hesaplama dışına alınmak suretiyle ilgililere sosyal Devletin gereği olarak ödeme kolaylığı sağlanması amaçlanmıştır.

 

TORBA YASA ASKERİ ÖĞRENCİLERE NE GETİRDİ:

09.11.2013 TARİHİNDEKİ DEĞİŞİKLİK İÇİN TIKLAYINIZ:

03.07.2012 tarihli Torba Yasa’da Askeri Öğrenci Tazminatlarında İndirim için 22 cevap

 • BEN OĞLUMUN TAZMİNAITIN SON TAKSİDİNİ NİSAN DA ÖDEDİM SON TAKSİDİNİ TEMMUZ AYINA AİT OLANINI. BORCUMU DÜRÜSTÇE ÖDEDİM GERİ ÖDEME YAPILMAYACAKMIİŞ ENAYİ YERİNE SALAK YERİNE KOYUOYRLAR İNSANLARI RESMEN.

 • SN. İLKNUR HANIM 12.07.2012 TARİHİNDE YAYINLANAN AF ÖĞRENCİ AFFINDAN 25.02.2011 TARİHİNDEN SONRA AYRILANLAR YARARLANAMIYOR. BEN 10.07.2012 TARİHİNDE KARA HARP OKULUNDAN AYRILDIM VE ŞU AN BU KONU HALA NETLİK KAZANMIŞ DEĞİL. EN SON BİZLERE YÖK TARAFINDAN SÖYLENEN AFFIN KAPSAMINDA OLMADIĞIMIZ. BU SEBEPLE MAĞDUR DURUMDAYIZ. BU KONUYLA İLGİLİ HUKUKİ YOLLARLA YAPABİLECEĞİMİZ NELER VAR YANİ AFTAN YARARLANABİLMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ. TEŞEKKÜRLER.

 • İlknur hanım bende oğlumun tazminatını önemli bir kısmını ödedim. Kısmi iptal konusunda bize yardımcı olursanız size vekalet vermek isterim.Selamlar.

 • Sn. Osman Çiçek, vekaletle ilgili “İletişim”‘den mail adresime ulaşabilirsiniz. Ayrıntıları lütfen maille gönderin.

 • SN İLKNUR HANIM İNŞALLAH HAK YERİNİ BULUR GERÇEKTEN ÇOK ZORLANDIK SON DURUM YENİ YAPILANDIRMA NASIL OLACAK BİZİM BORCUMUZUN YARISI KALDI BEN BAŞVURDUM OKILA DİLEKÇE VERDİM NE YAPMAMIZ GEREKİYOR SOYLEYEBILIRMISINIZ

 • TORBA YASA VE HAKSIZLIĞA MAHKUM EDİLMİŞ TAZMİNATZEDELER
  bu devlete dürüst olmak, ciddiye almak, sorumluluğunu yerine getirmek yaramıyor.
  oğlumun sözüm ona çıkartılan tazminatını aynı zamanda emekli olan eşimin 36 yıllık emeğini yatırarak tek seferde kapattık
  suçumuz sorumluluğumuzun bilincide dürüst vatandaş olmak…..
  alınan paranın bir kısmının haksız olduğu kabul ediliyor ve evet bu para haksız bir paradır diye kanuna bağlanıyor. ama ödeyenler enayi ödemeseniz süründürseniz bizi mahkemeye verseydiniz bir sürü bürokratik işleme maruz bıraksaydınız paranız cebinizde kalırdı denmek isteniyor revamı bu biryanda 36 yıllık emeğin karşılığı diğer yanda 6 senelik kazanılmış devlet askeri okulunda eğitim görmenin bedeli… sizce adilmi?????

 • Sn. Nesrin Arslan,
  Adil olmadığı konusunda sizinle ve ödemesini yapmış diğer yorum sahipleriyle aynı fikirdeyim.
  Ancak aşağıdaki linkteki yazılarımda da dediğim gibi çözüm bulmak mümkün olabilir.

  http://ilknurtemel.av.tr/torba-kanun-askeri-ogrencilere-ne-getirdi/

 • Sayın Halil Taşdemir,
  Fazla ödemelerin iadesiyle ilgili yapılabilecekleri aşağıdaki linklerde yazmıştım.
  http://ilknurtemel.av.tr/torba-kanun-askeri-ogrencilere-ne-getirdi/

  Ne kadar çok kişi toplu olarak yasal yollara başvurursa o kadar faydalı olur.

  Hukuk Büromuzla çalışmak isterseniz “İletişim” butonundan bilgileri alabilirsiniz.

 • slm ilknur hanım bende 2007 yılında stajer polis memuruyken olumsuz sicille dmk 57. maddeden ilişiğim kesildi arkasından 20 bin tllik zorunlu hizmet süresini tamamlamadığım için tazminat gelmişti fakat 3 sene sonra tekrar polislik sınavına girerek kazandım ve şuan emniyet teşkilatında polis memuru olarak görev yapıyorum benden istenen tazminatın iptali için kurumuma dilekçe yazdım ama red oldu şuan faiziyle 30 bin tl oldu ve icralık oldum. şuan tazminatın iptal edilmesi için açtığımız dava devam etmekte sormak istediğim yeni borçlar konunundan biz yararlanabiliyormuyuz ; tekrardan memur olan birisinden memurluktan atılmış gibi tazminat istenebilirmi , avukatım da ankarada açtığı dava konusunda net bir bilgi vermyor emsali olmadığından hakim dava hakkında insiyatif kullanacak diyor yasal boşluk varmış güya.slmlar

 • Sayın İlknur hanım bu kanun 2 yıllık bir üniversite bitirdikten sonra astsubaylıgı kazanıp muvazzaf olarak göreve başlayıp 2 yıl içinde bırakma kanununda yararlanıpta bırakanlar içinde geçerlimi acaba?Çünkü tarafıma 5 ay gördüğüm eğitimden dolayı 32000TL gibi uçuk bir para gönderildi nasıl kalkıcaz bunun altından bilemiyorum.Cevabınızı beklıyorum.

 • Sayin Sunar, tazminat miktariniz bana da yüksek göründü. Maliyet çizelgelerinizi incelemek gerekiyor.

 • Sayın İlknur hanım;
  Detaylı bir çizelge göndermediler fakat sadece borcunuz sudur faizi şudur diye geldi kağıt.Ama merak ettiğim bu kanun bizim içinde geçerlimi?

 • sn. ilknur hanım;

  benim oğlum bu yıl askeri liseyi bitirdi ve kara harp okulu kampında ayrıldı (05/08/2012 tarihinde) bizim ödeyeceğimiz tazminatlar 6353 Sayılı Yasa – 3. Yargı Paketi dikkate alınarak mı hesaplanacak? bu yasa hükümlerine göre hazırlanacaksa, şu aşamada yapmamız gereken bir işlem var mı ? vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  saygılarımla;

 • Sayın Kaya, şu aşamada yapmanız gereken bir işlem, vermeniz gereken bir dilekçe yok. Oğlunuzun ilişiği yasanın yayımından sonra kesildiğinden yasal değişiklik oğlunuza uygulanacaktır. Ancak maliyet (asıl alacak ve faiz) size bildirildiğinde mutlaka bu konuda profesyonel yardım alın. Zira maliyetler bazı sarf kalemleri açısından bu güne kadar kanuna uygun olarak çıkarılmadı ve ne yazık ki halen kanuna aykırı olarak hesaplanıyor.

 • Sayın İlknur hanım;
  Detaylı bir çizelge göndermediler fakat sadece borcunuz sudur faizi şudur diye geldi kağıt.Ama merak ettiğim bu kanun bizim içinde geçerlimi??

 • ilknur hanım benim oglum maltepe askeri lisesinden atıldı.son sınıf ögrencisiydi.dava açtım duruşmamız daha olmadı tazminatla ilgili hiç bir işlem yapmadık eve evraklar geldi ,taksitlendirin yada ödeme yapın,hakkınızda dava açılacak diye benim nasıl bir yol izlemem gerek ne yapabilirim bilgilendirirseniz sevinirim

 • Merhaba, davayı AYİM’ne mi açmıştınız?

 • ilknur hanım AYİM EVET mahkeme yürütmeyi durdurma kararıyla geri döndü.karar iptal edildi tekrar. tazminatla ilgili davamı açılır yoksa dava açılmadan icra yolunamı başvururlar.benim ne yapmam gerekir

 • ilknur hanım oğlum 14.08.2012 tarihinde kara harp okulu kampından ayrıldı. maltepe maliye şubesiyle yapmış olduğum telefon görüşmesinde çocuklarımızın bu son yasadan faydalanmayacaklarını söylediler. böyle bir hukuksuzluk olurmu?

  yasa açık ve net; Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı her derecedeki eğitim kurumuna 1997 ve sonraki yıllarda girmiş olup, askeri öğrencilikten kendi isteğiyle ayrılan veya sağlık sebepleri dışında askeri öğrencilikten çıkarılanlara uygulanır diyor. yanılıyormuyuz aydınlatırsanız sevinirim. saygılar

 • dilekce mi göndermemiz gerekiyo yararlanmak icin ne yapmalıyız ayrıntılı yazabilir misiniz lütfen

 • sayın ilknur hanım benim 2005 yılında astsubay meslek yüksek okulundan ilişiğim kesildi ve tazminatımı 2011 yılında çıkan 6111 sayılı torba sayılı yasadan faydalanarak taksitlere böldürdüm ve halen ödemekteyim şimdi 6353 sayılı yasadan faydalanmak için okula dilekçe gönderdim ancak okul bana daha uygulamanın başlamadığından bahisle cevap verdi, şu anda ne yapacağımı bilemiyorum 6111 sayılı yasa kapsamında taksitlendirdiğim borcumu ödemeye devam etmelimiyim

 • ilknur hanım ben ve bi kaç arkadaşım daha astsubay nasbedildikten sonra JATEK kursiyeri olarak jandarma okullarında kurs gördük ve daha sonra kura çekip yeni yerlerimize gittik. bu yerlerde ilk günümüzde istifa ettik. fakat astsubaylığa nasbımız 30 ağustos 2012 dir. öğrenciyken değil de 1 (bir) yıllık deneme süresi içerisinde bıraktık. bu kanun da bize geçerli midir. teşekkürler.

DİKKAT:
Randevu neticesinde avukatlarla yapılan görüşmeler danışmanlık ücretine tabidir.
İletişim bilgileri için tıklayınız
Danışmanlık hizmeti ve ücreti için tıklayınız

Çalışma Saatlerimiz:

Hafta içi.........: 09:00 - 18:00
Cumartesi.....: 10:00 - 15:00